Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir.

Bilindiği üzere bizim her sene gribe yakalanmamızın sebebi bu tip virüslerin mutasyona uğrayarak hayatta kalmaya çalışmaları. Hayattta kalabilmeleri için ise canlı organizmalara (hayvan veya insan) ihtiyaç duymaları.

Her sene gribe yakalanırız. Her sene de gripten yaşlılarımızı veya kronik hastalığı olan binlerce insanı kaybederiz.

COVID-19 önceki mutasyonlarından farklı olarak bu yıl biraz daha güçlü… Öldürme oranı olarak SARS ve MERS’ten zayıf olsa da bulaşma hızı muazzam…

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Buraya dikkat; 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Virüsün ne zaman mutasyona uğradığı ve insanları hasta etmeye başladığı bilinmiyor.

Şurayı tekrar okuyalım; Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hasta…

Aslında şöyle farkediliyor; Normal bir hastaneye gün içerisinde ateş, öksürük, nefes darlığı şikayeti ile gelen hasta sayısı 15-20 kişi iken, 50-60 kişi olmaya başlıyor. Bundan şüphelenen Çinli doktor Li Wenliang, bir araştırma yapıyor ve bunun aslında mutasyona uğramış bir coronavirüs olduğunu buluyor. Bu bulgusunu Çin hükümeti ile paylaşıyor ama Çin hükümeti bunun yeni bir salgın olduğunu bir süre kabul etmiyor. (Bu sürenin ne kadar olduğunu bilmiyoruz)

Sonunda Çinli doktor Li Wenliang bu salgını bir şekilde Dünya’ya duyuruyor ve Çin hükümeti 13 Ocak 2020’de salgını ve virüsü kabul ediyor.

Bu kabullenişten sonra testler yapılıyor ve yaklaşık 2,5 ay gibi kısa bir sürede Dünya üzerinde 1 milyona yakın kişide Covid-19 olduğu ortaya çıkıyor. Test yapıldıkça bu sayı daha da artacak.

Ben 13 Ocak 2020’den öncesine gitmek istiyorum. Bu durumda Covid-19 belki Aralık ayından 2,5 ay önce (Ekim-Kasım gibi) mutasyona uğradı ve insanlara bulaşmaya başladı. Ocak ayından itibaren geçen 2,5 ayda 400 bini bulan Covid-19 virüslü kişi sayısını düşündüğünüzde (bu sadece test yapılanları kapsıyor) Ocak ayından öncesi 2,5 aya gittiğinizde, tespit edilmediği Ekim-Kasım aylarından itibaren, tespit edilinceye kadar rahat rahat tüm Dünya’ya yayılmış olabilir…