Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası’ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de ‘define’ söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi. Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün onayı ile 6 Kasım’da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi.

Dipsiz Göl’de, yasal izinle yapılan kazıda sonuca ulaşılamazken, iddiaya göre, bölgede bir dönem kalan Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen, 15’inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı öğrenildi. Dipsiz Göl’de, 4 gündür sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı.

Kaynağı ve akarı olmayan, Buzul Çağı’ndan kalma, 12 bin yıllık krater Dipsiz Göl’de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından ekipler, alandan ayrıldı. Gümüşhane Valiliği de göl alanının eski haline getirildiğini açıkladı. Ancak, Dipsiz Göl alanının toprakla doldurularak, kapatıldığı görüldü. Su kalmayan göl, taş ve toprak yığını haline döndü.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Raif Kandemir, ise, define araması sırasında suyu boşaltılan Dipsiz Göl’ün son buzul döneminde oluştuğunu ve en az 12 bin yaşında olduğunu belirtti. Kandemir, “Böyle kıymetli bir oluşuma, kendi kafalarına göre hiçbir uzmana danışmadan nasıl müdahalede bulunuyorlar? Buzul göller, dünyadaki en temiz sulardır ve küresel ısınmanın konuşulduğu şu günlerde gelecek kuşakların belki de ihtiyaç duyacağı böyle bir kaynak fütursuzca yok edildi. 12 bin yılda oluşan bu gölü nasıl olacak da siz doldurarak eski haline getireceksiniz? 12 bin yıllık bir değer ve ekosistem göz göre göre yok edilmiştir” dedi.

İşte olay bu… Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Raif Kandemir’in de dediği gibi, nasıl olur da 12 bin yıllık bir göle, hiçbir uzmana veya bilim adamına danışmadan müdahalede bulunuyorlar?

Muhtemelen birilerinşn aklına uzmana veya bilim adamına danışmak gelmiştir. Çünkü bunlar o makamlara gelebilmek için iyi kötü bunu düşünen aklı başında kişilerdir diye düşünüyorum ama dinsiz gördükleri bilim adamlarına önyargılı yaklaşımları aklıllarını kullanmaya engel olmuştur.

Muhtemelen aralarında şöyle bir konuşma geçti;

İşadamı: Hocam Roma İmparatorluğunda 15’inci Apollinaris diye bir komutan varmış.  Kazandığı savaşlardan oluşan hazinesini Roma imparatoruna götürmek istemeyip buralarda bir yerlere gömmüş. Muhtemelen Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl’ün dibinde. Bir izin verseniz de biz o gölün içine baksak. Biliyorsunuz bu defineler de milli servet ve biz ülkemize bu serveti kazandırmak istiyoruz.

Kamu Müdürü: Sayın işadamı. Bu yönde söylentiler bizim de kulağımıza geliyor ve araştırmalarımızı biz de yapıyoruz. Ancak ne yalan söyleyeyim Dipsiz Göl’e bakmak bizim hiç aklımıza gelmemişti. Tabii ki olur. Hem biz de kamu olarak define arama faaliyeti için para harcamamış oluruz. Ancak yine de Üniversite’den bir hocaya mı danışsak. Oranın suyu nasıl boşaltılır, ya da sonra eski haline nasıl döndürülür?

İşadamı: Hocam bırak şimdi hiç onları karıştırma işin içine… Kesin “olmaz” diyecekler. Biliyorsunuz zaten Üniversite hocalarının hepsi hükümet karşıtı. Hükümet ne derse “hayır” diyorlar. Bunlarla iş olmaz. Hepsi ateist, devlet düşmanı… Bizim uzmanlarımız var. Onlar halleder…

Kamu Müdürü: Doğru söylüyorsun. Tamam hiç onlara haber vermeyelim. Kazı için onay veriyorum. Vatana Millete Hayırlı Olsun…