14.05.2018. 1 Dolar = 4,33 TL.

Bu tarihe ve Dolar kuruna iyi bakın. Bir sene sonra dönün bir daha bakın.

Bunları neden yazıyorum?

2017 Nisan ayında tek adamlık referandumundan evet çıkması halinde ekonomimiz uçacaktı! Referanduma doğru Dolar fiyatı 3,70 TL civarlarına çıkmış, Referandumdan “evet” çıkınca 3,40 TL.lere kadar inmişti, ancak üzerinden 16 ay geçti ve dolar o zamandan bu zamana yaklaşık 1 TL arttı…

Önümüzde 24 Haziran CB seçimleri var. Doların önü alınamıyor. Doların bu yükselişi enflasyonu yükseltecek, devletin borç ödeme dengesini bozacak ve vergileri arttırma yoluna gidilecek. Vergilerin artması enflasyonun yükselmesini hızlandıracak ve ekonomik tsunami Türkiye’yi 2019 yılında vuracak…

Peki şimdiye kadar Dolar yükselmiyordu da şimdi niye yükseliyor?

Çünkü Suriye konusunda Araplarla aynı düşünmemeye başladık. Dikkat edin bundan 2 yıl önce ABD’ye posta koymaya başladık. ABD’yi mezhep kavgaları için Ortadoğu’ya çağıran ve Ortadoğu’da kalması için bu yıl içinde ABD’ye 4 milyar dolar ödeyen Suudi Arabistan ise bize posta koymaya başladı. Bize yakın Katar’dan başlayarak…! Yani anlayacağınız Suriye konusunda siyaset değiştirip Arapların yanından Rusların yanına geçince Arap sermayesi de Türkiye’ye giren Dolar suyunu kesti. Ülkeye Arap dolarları girmeyi bırakınca Dolar da yükselmeye başladı.

Yeni CB’nin işi zor görünüyor. Hele ki bu CB Tayyip Erdoğan olmazsa…

2019’da ki ekonomik tsunaminin tek sebebini yeni CB’ye bağlayacaklar. Hani diyorlardı ya “enkaz devraldık”… Yeni CB’ye enkaz bile kalmayacak. Moloz yığını kalacak ve bu moloz yığınını yeni CB yaptı sanacaklar.

Bir taraftan enflasyon altında inleyen halk, bir taraftan da muhalefete düşen, ağzı iyi laf yapan Tayyip Erdoğan, ekonomideki bu kötü gidişatı durdurabilmenin tek çaresinin erken CB seçimi olacağını ortaya atacak ve yeni CB bu talebin karşısında duramayarak erken CB seçimine gidecek.

İşte o zaman bikaç yıllığına iktidardan inen Tayyip Erdoğan kurtarıcı edasıyla %75 oy alarak tekrar CB seçilecek…

Gönül ister ki bu seçimde Tayyip Erdoğan tekrar seçilsin ve en büyük başkanın ekonomideki bu kötü gidişatı nasıl sonlandıracağını hep beraber görelim. Artık IMF’nin mi kapısını çalar, Arapların eteğini mi öper hep beraber göreceğiz.