Covid-19 salgını yüzünden işyerleri kapatıldı. Bazıları devlet baskısıyla, bazıları isteyerek yaptı bunu…

Bu durumda insanlar para kazanamayacak, maaş alamayacaklar. Özellikle mahalle esnafının durumunu düşünün… Mesela kahvehane, mesela lokanta veya berber/kuaför olduğunuzu düşünün….

2 haftadır para kazanamıyorsunuz ama evde bakacak bir aileniz var. Marketler açık ve para vererek ailenizin ve evinizin ihtiyaçlarını almak zorundasınız. Ve paranız da yavaş yavaş bitiyor…

Bu toplumsal ve ekonomik sıkıntı için gelişmiş ülkeler OHAL ilan etti ve ailelere para yardımı yapmaya başladı.

Türkiye’de ise OHAL ilan edilmedi… Bu durumda ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere, bazı STK’lar ve Belediyeler yardım kampanyaları başlattı. Akabinde de AKP hükümeti ulusal yardım kampanyası başlattı.

Ancak sonrasında tuhaf bir gelişme yaşandı. AKP hükümeti diğer yardım kampanyalarına bloke koydu…

Yani bağışta bulunmak isterseniz sadece AKP’nin yardım kampanyasına bağışta bulunabilirsiniz.

Ben, muhalif olmamadan bağımsız olarak bu durumdan oldukça rahatsızım. Bağış yapacak kişilerin istedikleri kurumlara bağış yapmasının serbest olması taraftarıyım.

Bırakın insanlar nereye bağışta bulunmak istiyorlarsa bulunsunlar. Amaç hangi kanaldan veya kurumdan olursa olsun bağış toplamak değil mi?

Örnek vermek gerekirse; mesela bir bağışçı AKP karşıtı ve AKP’nin kampanyasına bağışta bulunmak istemiyor. CHP’li belediyenin kampanyasına bağışta bulunmak istiyor ama bir bakıyor ki, bağış yapacağı kanal hükümet tarafından kapatılmış!

Bırak kardeşim adam particilik yapsa da bağış yapsın işte… Şimdi o kişi bağıştan vazgeçti ve bu şekilde belki milyonlarca bağışçı kaybedildi.

Buradan anlaşılıyor ki AKP’nin amacı üzüm yemek (bağış toplanması) değil.

AKP’nin amacı paranın başkalarının çeşmesinden de akması değil, sadece kendi çeşmesinden akması.

Ayrıca hükümet eliyle yapılan bu yardım kampanyasında toplanan paraların kimlere ve nerelere harcandığını hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Çünkü STK ve Belediyeleri denetleyen kurumlar varken, hükümeti denetleyecek hiçbir kurum yok !!!