Ebul-Vefa: Trigonometri’de tanjant, cotanjant, sekant, kosekant ’ı bulan büyük alimdir. Ancak bu buluşlarını uygulayacağı veya geliştireceği bir makine olmadığından bilgileri yüzyıllar boyunca bir kitapta durdu…

Ebu Kamil Şü’ca Avrupa’da matematiğin babası olarak bilinir. Ancak Ebu Kamil Şü’ca’nın da yaşadığı zamanda makineler yoktu. Makinelerin daha verimli çalışmaları için matematik gerekiyordu ve Avrupalılar kaynağı Ebu Kamil Şü’ca’da bulmuşlardı.

Battani de dünyanın en büyük kaşifidir ancak onun zamanında da bu buluşlarını uygulayacak ve geliştirecek makineler yoktu…

Cabir Bin Hayyan atom bombası fikrinin babası ve kimya biliminin atası sayılır. Cabir Bin Hayyan’ın durumu biraz farklı. Cabir Bin Hayyan’ın zamanında devletlerin savaşları bitirecek veya diğer devletlere korku salmak gibi bir dertleri yoktu. Savaşlarda kitlesel ölümler düşünecek kadar kötü devlet adamları veya komutanlar yoktu. Olsa bile bu bilim insanları buluşlarının bunlar için kullanılmasına müsaade etmeyecek kadar insandılar…

Bunun gibi 1200 ile 1400 yılları arasında yaşamış birçok alim keşiflerini yapmış, ancak keşiflerinin kullanım alanı olmadığı için belki de o dönemde boş işler yaptıkları gerekçesiyle eleştirilmiş veya cezalandırılmışlardır.

Ayrıca bu buluşlar, zamanımızda ki gibi para kazanmak için de yapılmıyordu.

Mesela;

Cezeri 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın babasıdır. Makineler olmadığı için ve bu makineleri otomatikleştirmek gibi bir amaç olmadığından buluşu o zaman için bir işe yaramamıştır.
Farabi, Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki izahını ilk defa o yapmıştır ancak Nobel bilim ödülü olan milyon dolarlar kazanamamıştır.
İbn Firnas Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi. Ancak bu uçağı yaparken aklında patent almak, patenti veya uçağı satıp para kazanmak yoktu. Belki de sadece kişisel tatmin için bunları yapmıştı.

Çinliler de Afrika kıtasını ilk bulanlardır, ancak onların bulduğu zamanlarda hammaddeye ihtiyaçları olmadığından Afrika kıtasını sömürmek gibi bir niyetleri olmamış, kıtanın etrafını dolaşıp evlerine dönmüşlerdi.

Daha birçok eski bilim adamının buluşları makinalar, dünya savaşları, parasal destekler, olmadığı için kitaplarda kalmıştır. Sanayi devrimi ile makinalar, paralar, savaşlar ortaya çıkınca, matematik, biyoloji, kimya ve fizik önem kazanmış, sanayi devriminin ardından ve keşif ve buluşlar uygulanarak bilim ve teknolojimiz muazzam bir ivme ile artmıştır. Düşünsenize, peki 1200’lü yıllarda bu buluşlar devletler tarafından desteklenseydi ne olurdu…

Belki de günümüzde yine buna benzer buluşlar yapılıyordur fakat ne işe yarayacakları bilinmediğinden işe yaramaz buluş gözüyle bakılıyordur. Kim bilir….